Artykuły

2014-08-14

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego to spore wyzwanie, zwłaszcza, gdy nie mamy znajomego i sprawdzonego profesjonalisty, do którego możemy mieć 100% zaufanie.

 Jak wybrać biuro rachunkowe, żeby czuć się bezpiecznie i nie tracić czasu na sprawy księgowo-podatkowe oraz kadrowo-płacowe? Wybór biura warto dokładnie przemyśleć, bowiem przenoszenie księgowości co roku do innego biura może być dość kłopotliwe.

Poniżej prezentujemy kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego biura rachunkowego.

Uprawnienia

Jedną z najistotniejszych rzeczy jest sprawdzenie czy biuro ma certyfikat księgowy Ministra Finansów lub czy czynności prowadzenia ksiąg wykonują osoby wpisane na listę biegłych rewidentów lub osoby wpisane na listę doradców podatkowych.

Co prawda w związku z wejściem w życie 10.08.2014r. ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (tzw. ustawy deregulacyjnej) do prowadzenia księgowości nie jest już wymagana licencja, ale posiadanie certyfikatu księgowego czy wpis na listę biegłych rewidentów lub doradców podatkowych potwierdza, że osoba zajmująca się naszymi księgami będzie kompetentna.

Ubezpieczenie

Kolejną ważną kwestią, którą należy sprawdzić jest ważna polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Wykupienie takiej polisy przez biuro rachunkowe jest obowiązkowe i ma stanowić zabezpieczenie przed skutkami popełnienia ewentualnych błędów, ale świadczy też o tym, iż prowadzący biuro traktują swoją pracę i klientów naprawdę poważnie.

Kompetencje

Właściwy wybór biura i wykwalifikowana osoba, która zajmuje się Twoją firmą zwiększa pewność co do prawidłowości rozliczenia z urzędem skarbowym i ZUS, znacząco ograniczając ryzyko błędu i  minimalizując ryzyko związane z prowadzoną działalnością. W związku z tym ważną kwestią jest sprawdzenie, czy w biurze pracują osoby posiadające wiedzę (na bieżąco aktualizowaną) i doświadczenie w różnych dziedzinach (księgowość, podatki, ubezpieczenia społeczne, kadry, płace).

Kompleksowość

Profesjonalne biuro rachunkowe oferuje prowadzenie księgowości wszystkich form działalności, obliczanie podatków, ZUS, obsługę w zakresie związanym z zatrudnieniem pracowników (kadry i płace), pomoc w zakładaniu firm.

Indywidualne podejście

Wybierając biuro rachunkowe warto dowiedzieć się czy biuro podchodzi indywidualnie do swoich klientów. Dobrze jest przemyśleć czy nie lepiej zdecydować się na mniejsze biuro niż wybrać wielkie biuro, w którym może się zdarzyć, że Twoja firma „zginie w tłumie”. Ważne, aby biuro było w stanie dopasować usługi do Twoich potrzeb oraz zapewnić Ci jednego księgowego, który będzie się zajmował indywidualnie Twoją firmą, a tym samym znał jej sprawy, kontaktował się z Tobą.

Kiedy i w jaki sposób biuro będzie informować Cię o podatkach i ZUS do zapłaty?

Warto sprawdzić czy biuro informuje o wynikach firmy, kwotach podatków i ZUS na tyle wcześniej przed terminem płatności (np. 2 dni), żebyś spokojnie mógł przygotować środki pieniężne na zapłatę zobowiązań i w jaki sposób (telefon, sms lub e-mail).

Konsultacje

Jeśli potrzebujesz czegoś więcej niż zaksięgowanie dokumentów i obliczenie podatków, dowiedz się czy biuro przekazuje niezbędne informacje o zmianach w przepisach, udziela porad, wyjaśnień i informacji w sprawach wynikających z zakresu objętego umową.

Bezpieczeństwo i nowoczesność

Ważne dla rozliczeń, aby usługa była realizowana przy pomocy nowoczesnego, sprawdzonego i bezpiecznego oprogramowania. Warto również sprawdzić czy biuro oferuje bezpłatną aplikację do fakturowania i możliwość wymiany danych z biurem z gwarancją bezpieczeństwa dzięki szyfrowaniu danych i połączenia. Dobrze, jeśli biuro na co dzień korzysta z kontaktu drogą elektroniczną poprzez e-mail, wysyła deklaracje elektronicznie i stosuje zabezpieczenie w postaci tworzenia kopii zapasowych.

Cena

Na koniec wybierając biuro rachunkowe przeanalizuj oferowane ceny, również pod kątem własnych możliwości. Często przedsiębiorcy szukają najniższych cen, warto jednak w tym przypadku zastanowić się, gdzie jest granica między dobrą jakościowo, sumiennie i rzetelnie wykonaną usługą a niską ceną.

Dobrze jest dokładnie sprawdzić, co wchodzi w cenę usługi zaproponowanej Tobie (jeśli nie znasz dokładnie zakresu usług jakich potrzebujesz, lepiej przy wyborze nie sugerować się wyłącznie ceną, gdyż bardzo niska cena może oznaczać zbyt mały zakres usług) oraz za co naliczane mogą być dodatkowe opłaty i od czego zależą.

Na cenę usługi zazwyczaj mają wpływ m.in. forma działalności, rodzaj prowadzonej ewidencji księgowo-podatkowej, ilość dokumentów w miesiącu, rodzaj deklaracji, liczba pracowników firmy, występowanie transakcji wewnątrzunijnych, zróżnicowanie i stopień skomplikowania operacji gospodarczych.

Podsumowując, wybór profesjonalnego i sprawdzonego biura rachunkowego spowoduje, że będziesz mógł lepiej wykorzystać swój czas bez konieczności zajmowania się sprawami księgowymi i podatkowymi oraz codziennego śledzenia zmian przepisów, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na prowadzeniu Twojego biznesu.

FIALE Biuro Rachunkowe


Powyższy artykuł jest wyrazem poglądów i opinii wyłącznie jego autora. Nasza firma nie ponosi odpowiedzialności za zawartość tego artykułu ani za możliwe konsekwencje jakichkolwiek działań podjętych w oparciu o dostarczone w nim informacje. Niniejsza strona nie jest przeznaczona do świadczenia porad księgowych, podatkowych i prawnych. Tego typu porady powinny być świadczone wyłącznie w odniesieniu do poszczególnych zdarzeń, faktów i okoliczności właściwych dla każdej sytuacji.